seniorzy logo

Szanowni Państwo,

Samorząd Województwa Łódzkiego realizując zadania z obszaru polityki senioralnej jest zaangażowany w aktywizację i integrację osób starszych. Mając na uwadze potrzeby tegoż środowiska, w 2018 roku planowane jest w czterech podregionach województwa łódzkiego (25.08 skierniewicki, 02.09. piotrkowski, 15.09. sieradzki i 22.09. zgierski)  przedsięwzięcie pn. „Wojewódzkie Dni Seniora 2018”.

Uczestnicy przedsięwzięcia będą mogli brać udział w różnego rodzaju warsztatach, występach czy wykładach.

Zgłoszeń uczestników mogą dokonywać podmioty prowadzące działania na rzecz osób starszych (uniwersytety trzeciego wieku, rady seniorów, kluby seniorów, organizacje pozarządowe, domy pomocy społecznej itp.)

Szanowni Państwo,

Światowy Dzień FAS to święto obchodzone na świecie corocznie 9 września. Dziewiątka to symbol 9 miesięcy ciąży, która powinna być wolna od alkoholu. Alkoholowy Zespół Płodowy (FAS) jest zespołem umysłowych i fizycznych zaburzeń rozwoju u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży, stąd pomysł ustanowienia Dnia Świadomości FAS mającego na celu uświadomienie przyszłym rodzicom, w szczególności matkom, skutków picia alkoholu w czasie ciąży, przełamywanie stereotypów związanych ze spożywaniem alkoholu w ciąży, zwiększenie wiedzy na temat wagi abstynencji w ciąży oraz promowanie postaw wspierających abstynencję kobiet w ciąży.

W tym roku, w ramach Wojewódzkich Obchodów Światowego Dnia FAS, Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi organizuje Wojewódzką Konferencję Naukową pn. Pomóżmy dziecku z FASD - zapalmy czerwoną lampkę”. Konferencja odbędzie się 10 września 2018 r. w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ul. Ks. Biskupa Wincentego Tymienieckiego 22/24. Do współpracy zaprosiliśmy wybitnych specjalistów w dziecinie FASD w Polsce. Osoby biorące udział w konferencji uzyskają wiedzę na temat m. in. mechanizmu powstawania FASD, diagnozy psychologicznej i neuropsychologicznej, modelu terapii dzieci z FASD. Spotkanie będzie również okazją do przybliżenia Państwu działalności Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD w Łodzi, uruchomionego w marcu br. w strukturach Regionalnego Centrum. W drugiej części spotkania zainaugurowana zostanie wojewódzka kampania edukacyjna, której celem będzie zwiększenie świadomości społecznej na temat zespołu chorobowego FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). Inauguracji kampanii towarzyszyć będzie pokaz najważniejszych jej elementów tj. spotu telewizyjnego, serwisu WWW oraz materiałów informacyjnych. Kampania będzie realizowana pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka oraz Marszałka Województwa Łódzkiego.

Zaproszenie kierujemy do praktyków, między innymi lekarzy, pielęgniarek, położnych, psychologów, terapeutów, pedagogów, pracowników socjalnych, asystentów rodzin, kuratorów, pracowników szkół, osób i organizacji zainteresowanych promocją abstynencji podczas ciąży oraz profilaktyką, diagnostyką i terapią FASD.

Warunkiem udziału w konferencji (oraz w konsultacjach stanowiących element spotkania) jest wypełnienie formularza uczestnictwa i przesłanie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie do dnia 31.08.2018 r.decyduje kolejność zgłoszeń. Osobą przewidzianą do kontaktu w kwestiach organizacyjnych jest Pan Damian Kucharski – inspektor w wydziale ds. przeciwdziałania uzależnieniom, tel. 42 203 48 41.

Z poważaniem

Dyrektor

Anna Mroczek

Formularz zgłoszeniowy

Informacja o warunkach przetwarzania danych osobowych

Program konferencji

Szanowni Państwo,

W związku z realizacją projektu dofinansowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Działanie 2.5 Skuteczna pomoc społeczna pn. „Specjalizacja kadr zatrudnionych w instytucjach pomocy i integracji - I stopień w zawodzie pracownik socjalny" przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Opolu, uprzejmie zapraszamy do udziału w I turze szkolenia z zakresu specjalizacji I stopnia w zawodzie pracownik socjalny. Ww. szkolenie zostanie zrealizowane w okresie od 13.10.2018 r. do 16.06.2019 r. (w załączeniu szczegółowy terminarz zjazdów) i jest przeznaczone dla 40 osób z województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Realizacja zadania odbędzie się na podstawie posiadanej zgody Ministra Pracy i Polityki Społecznej DPS-VI-5111.54.MJ/2015(21) z dnia 25.11.2015  r. w systemie 11 zjazdów weekendowych ( sobota i niedziela).

W specjalizacji I stopnia mogą wziąć udział pracownicy instytucji pomocy i integracji społecznej zatrudnieni na stanowiskach takich jak: pracownik socjalny, starszy pracownik socjalny, specjalista pracy socjalnej,  starszy specjalista pracy socjalnej, starszy specjalista pracy socjalnej - koordynator, główny specjalista w zawodzie pracownik socjalny, czyli pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientem, tj. świadczący usługi aktywizacyjne i inne usługi społeczne, bezpośrednio na rzecz osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym (zgodnie z rozporządzeniem MPiPS z dnia 17 kwietnia 2012 r. w sprawie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny).

logotyp

OGŁOSZENIE O NABORZE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO DO UDZIAŁU W PROJEKCIE „NIEZALEŻNE ŻYCIE - WYPRACOWANIE STANDARDU I PRZEPROWADZENIE PILOTAŻU W ZAKRESIE USŁUG MIESZKALNICTWA WSPOMAGANEGO DLA OSÓB Z CHOROBAMI NEUROLOGICZNYMI, W TYM Z CHOROBĄ ALZHEIMERA I CHOROBĄ PARKINSONA ORAZ OSÓB STARSZYCH”

Z przyjemnością informujemy, że program „Karta Seniora Województwa Łódzkiego” cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu. Została już wydrukowana 11 tys. karta, która trafiła do rąk mieszkanki Koluszek w powiecie łódzko-wschodnim.

Oprócz rosnącej liczby osób 60+ korzystających z Karty Seniora Województwa Łódzkiego przybywa też przedsiębiorców, którzy chcą wesprzeć tą grupę społeczną. Witamy wśród partnerów programu firmę „Folkstar” Marta Wróbel prowadzącą sieć sklepów z polską sztuką ludową i pamiątkami z Polski. W szerokiej ofercie firmy można znaleźć rękodzieło oraz modne gadżety np. torby, art. gospodarstwa domowego, t-shirty ozdobione wzorami ludowymi z różnych rejonów kraju m.in. łowickimi, kaszubskimi, kurpiowskimi, podhalańskimi. Propagując zacieśnianie więzi międzypokoleniowych zapraszamy dziadków z wnukami i babcie z wnuczkami na zwiedzenie firmy „Szkło-Dekor” Sp. zo.o., która przybliży Państwu tajniki ręcznej produkcji bombek. Pamiątką z wycieczki będzie bombka wykonana własnoręcznie przez osoby zwiedzające. Firma oferuje także zakup bombek w cenach producenckich. Nowym partnerem programu zostały też firmy „Grot” Sp. zo.o. oraz „Zakład Przetwórstwa Mięsnego Grot” Sp. j., które oferują 5% rabat na cały asortyment swoich sklepów firmowych w Bełchatowie i Radomsku.