Aktualności

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

ogolnopolski-dzien-walki-z-dep-1708696900.jpg
Stygmatyzacja osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, w tym depresję, nadal stanowi barierę uniemożliwiającą wielu z nich szukanie pomocy. Rozmawianie otwarcie o chorobie, jaką jest depresja może pomóc przełamać tabu i w efekcie zachęcić większą liczbę osób do szukania pomocy.
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest dla nas okazją by upowszechniać wiedzę na temat depresji i zachęcać chorych do leczenia.
Z depresją jest jak z lawiną, która początkowo wydaje się mała i niegroźna. Z czasem jednak przybiera na sile i doprowadza do wielu zniszczeń.

Pamiętaj! Nieleczona depresja może się nasilać i prowadzić do alienacji, obniżenia jakości życia, a nawet samobójstwa. Dlatego warto zadbać o siebie już w początkowych jej etapach, kiedy objawy nie są silne.

MIEJ POD RĘKĄ nasze numery alarmowe
726 611 611
telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
42 208 19 99
telefon wsparcia dla seniorów

W Łódzkiem, w okresie od stycznia do maja 2023 r., 93 602 pacjentów leczyło się psychiatrycznie. Większość z nich – to dobra wiadomość – w warunkach ambulatoryjnych i na oddziałach dziennych. 7 tys. pacjentów leczono z powodu epizodu depresyjnego, a kolejnych 7 tys. zgłosiło się po pomoc z powodu nawracającej depresji.
W roku 2022 z leczenia psychiatrycznego w poradniach, szpitalach i na oddziałach dziennych skorzystało 120 tys. pacjentów. 58% z nich stanowiły kobiety. Ponad 60 tys. pacjentów to chorzy w wieku od 40 do 69 lat - to najliczniejsza grupa chorych. Epizod depresyjny leczono u 9 418 pacjentów, a nawracające zaburzenia depresyjne u 8 716.
Zaburzenia lękowe leczyło 18 676 osób. 128 tys. pacjentów w Łódzkiem wypisano recepty na leki przeciwdepresyjne.
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=