Aktualności

Poradnia Diagnozy i Terapii FASD

421938123714594530809772818744-1707214213.jpg
Profilaktyka i edukacja - codziennie pracujemy nad tym, by popularyzować wiedzę na temat negatywnego wpływu alkoholu na prawidłowy rozwój płodu.
Dziś parę mitów i faktów.

MIT 
Lekarz powiedział, że spokojnie można wypić jedną bądź dwie lampki wina w ciąży. 

FAKT
Niestety, wielu lekarzy jeszcze nie posiada wiedzy z zakresu teratogennego działania alkoholu na płód. Ta postawa jest niezgodna z rekomendacjami i naukowymi doniesieniami o działaniu alkoholu.

MIT
Moje koleżanki piły nieznaczne ilości alkoholu w ciąży i ich dzieci są zdrowe, więc ja też mogę.

FAKT
Każda ciąża jest inna. Nie każda ciężarna, która pije alkohol w ciąży, urodzi dziecko z problemami widocznymi w okresie noworodkowym, dojrzewania czy dorosłości.
Niektóre dzieci mogą przejawiać subtelne uszkodzenia, będące efektem płodowej ekspozycji na alkohol, które widoczne staną się dopiero w wieku szkolnym (bądź później) takie jak problemy z nauką i zachowaniem.

MIT
Jedna lampka wina nie ma wpływu na rozwój dziecka.

FAKT
Każda ilość alkoholu spożyta przez ciężarną dociera do rozwijającego się dziecka, nawet jeśli jest to niewielka dawka. Nie ma takiej ilości alkoholu, która nie przedostawałaby się do rozwijającego się w łonie matki dziecka.

MIT
Trzeba być osobą uzależnioną od alkoholu, by urodzić dziecko z FASD 

FAKT
Nie trzeba pić ryzykownie czy nałogowo, by powodować ryzyko dla zdrowego rozwoju płodu. Wiele kobiet nieuzależnionych od alkoholu rodzi dzieci z deficytami wynikającymi z płodowej ekspozycji na alkohol. Fakt ten jest wynikiem braku wiedzy o działaniu alkoholu na płód.

MIT
Alkohol przyczynia się tylko do zmian fizycznych - jeśli dziecko wygląda normalnie, to musi być zdrowe

FAKT
Zdecydowana większość dzieci (ponad 85%) eksponowanych na działanie alkoholu w życiu płodowym nie ma wrodzonych wad fizycznych tylko deficyty poznawcze i problemy z zachowaniem. Spektrum zaburzeń wywołanych alkoholem jest bardzo szerokie, dlatego też większość deficytów poznawczych, czy problemów z zachowaniem rzadko diagnozowana jest jako pochodna działania alkoholu w życiu płodowym.

Pamiętaj u nas możesz zapisać dziecko na diagnostykę w kierunku #FASD. Jeśli masz wątpliwości zgłoś się do naszej Poradni Diagnozy i Terapii FASD - tu uzyskasz pełną diagnozę, terapię i wsparcie dla dziecka i rodziny.
powrót
Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
=
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
=